ANASAYFA
Menüler

Alzheimer Riskini Azaltın
 

Alzheimer; unutkanlık ile başlar ve sonrasında yetenekleri kaybedip, kişilik özelliklerine yönelik değişiklik görülme ile devam eden bir hastalıktır. Hastalığın ilerlemesi durumunda, hasta kendini ifade edemez, günlük aktiviteleri düzenini kaybeder, algı kapanır, çevresindekiler ile iletişimi bozulur ve uzaklaşır. Bu hastalık psikolojik belirtileri ortaya çıkartabilir. Bu nedenle Alzheimer denildiğinde psikiyatrik hastalıklar ile karıştırılmaktadır. İleri dönemlerinde hasta artık kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa bağımlı hale gelebilir.

 

Öncelikle belirtmeliyiz ki Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Fakat tıp her geçen gün araştırmalarına devam etmektedir. Önemli ölçüde tedavi için gerekli olan bazı ilaçların üretimi için faydalı gelişmeler yaşanmıştır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Ülkemizde yaklaşık 500 bin Alzheimer hastası bulunmakta ve ilaç tedavileri ile hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Henüz hastalığa yakalanmadan beslenmeye, günlük aktivitelere ve hem zihinsel hem de fiziksel çalışmalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hastalığa yakalanma yaşı ileri dönemlere atılabilir.

 

Son zamanlarda tıp, hastalıkların tedavisi için ilaçlar kadar beslenmenin de ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle hem hastalıklardan uzak durmak, hem de var olan hastalıklardan korunmak için bunun şart olduğunu ısrarla anlatmaktadırlar.  Bazı besin diyetleri ile hastalıklara yakalanma riski en aza inmektedir. Alzheimer riskini azaltmakta bazı besinlerin doğru tüketilmesi ile mümkün. Yapraklarında E vitamini barındıran yeşil yapraklı besinlerin günde en az iki sefer tüketilmesi önemlidir. Yaşlanmayı önleyen ve içinde bolca antioksidan bulunduran çilek ve yaban mersini özellikle sabahları yoğurt içine karıştırılarak yenilmesi gerekir. Hatta yapılan bir araştırma sonrası 70 yaş üstü kadınlarda, bu ürünü tüketmeyenlere oranla tüketenlerin daha geç bilinç kaybı yaşadığı ortaya çıkmıştır. Hastalıklara yakalandığında beyinde bulunan gri renkli beyin dokusu azalmaktadır. Bunun önlemini almak için en çok balık yemeye dikkat edilmelidir. Haftada en az bir kere tüketilmesi Alzheimer riskini azaltmaktadır. Tabi bunlarla birlikte ara öğünlerde kuruyemiş yemek, sebzeleri özenle öğünlere eklemek ve tam tahıllılar listenin başına eklenmelidir. Yemeklerin mümkün olduğunca zeytinyağı ile pişirmeye ve tüketmeye dikkat edilmelidir. Hamur işi ve tatlıları en aza indirmek, kırmızı eti haftada iki-üç kez tüketmek, hızlı hazırlanan ve kızartılmış yemeklerden uzak durmak gerekmektedir. 


Bu Site Gelişmiş Kalyoncu Teknoloji E-ticaret sistemleri ile hazırlanmıştır.